Dolní Nivy (552 m. n. m., rozloha obce : 1881,59 ha) leží na Lomnickém potoce v hornatém koutě severozápadních Čech v okrese Sokolov. Je to území plné rozmanitosti a mnohotvárnosti. Pod obec spadají celkem tři místní části: obec Horní Nivy je pravděpodobně od července 1946 administrativně řízena obcí Dolní Nivy, potom také obce Boučí a Horní Rozmyšl, které se staly osadami obce 1.července 1960.
Slovo Grün – grün je zaniklý německý výraz pro hospodářskou půdu (jež byla získána z lesa vymýcením nebo vypálením), prorostlou již travou, leč dosud neobdělávanou. V českém jazyce odpovídají tomuto slovu termíny „lada–niva“. Odtud nynější úřední název podle někdejší polohy místa.
Oblast vynikala značným přírodním bohatstvím již od středověku. Od 16. století probíhala v okolí Dolních Niv těžba vzácných a užitkových rud. Pro malé výnosy byly ale doly uzavřeny. V několika jamách byly také těženy jíly. V Horních Nivách byla otevřena ložiska stříbra a olova, která už jsou součástí Olovského revíru. Jižně od obce probíhala v 19. století intenzivní těžba hnědého uhlí.
Hornickou historii obce proto upomíná i obecní znak Dolních Niv. Tvoří ho modrý štít na zeleném návrší se zlatými hornickými kladívky a třemi zlatými obilnými klasy.
Obecní znak Dolních Niv tvoří gotický štít španělského typu modré barvy. V dolní části je zelený pahorek, který sahá do ¼ výšky znaku. Na pahorku je položený hornický symbol ve zlaté barvě, zkřížený mlátek s hlavou vlevo a kladívko s hlavou vpravo. Z pahorku vyrůstají tři zlaté obilné klasy svázané do snopu. Po každé straně snopu je jeden list.
Prapor obce je tvořen listem o poměru stran 2:3. List se skládá ze dvou vodorovných pruhů, modrého a zeleného, v poměru 1:1. V žerďové části modrého pruhu jsou tři zlaté klasy svázané do snopu. Vyrůstají přímo z rozhraní barevných pruhů. V žerďové části zeleného pruhu je zlatý hornický symbol, zkřížený mlátek s hlavou vlevo a kladívko s hlavou vpravo. Barvy jsou totožné s barvami znaku obce.
V místech, kde nyní stojí domy číslo 1 a 2 prý ve starších dobách stávalo rytířské sídlo.
Nejstarší dochovaná historická písemná zmínka je v listině vydané roku 1353, podle níž bratři Bedřich, Jindřich a František Pressaterové prodali dvůr Schönwert (Šenvert u Sokolova) za 280 hříven Albrechtu Nothaftovi z Thiersteinu. Jako svědkové jsou tu uváděni Jindřich z Lipnice, Jindřich z Chodova svého času soudce v Sokolově a Ditrich z Dolních Niv. Jednotliví držitelé byli však pravděpodobně závislí na hraběti Šlikovi. Vyplývá to např. ze zprávy, že v roce 1598 museli si majitelé Dolních Niv vyžádati od Kryštofa, hraběte Šlika, povolení ke zřízení tak zvaného „Finkerova mlýna“, který byl postaven na hranici šlikovského panství. Další ze starších zmínek pochází z roku 1464, kdy Kryštof Nothaft propůjčil dva dvory v Nivách Jindřichu Hisserlovi z Lokte. Původně jediná ves Nivy (něm. Neugrün), se patrně v 1. polovině 16. století rozdělila v rámci svého růstu na dvě samostatné části Dolní nivy (pův. něm. Unteneugrün) a Horní Nivy (pův.něm. Oberneugrün). Písemné zmínky o tomto rozdělení nalezneme v loketském urbáři v roce 1523 a v roce 1553 v deskách zemských.
Od 20. let 17.st. vlastnili panství Šlikové, po konfiskaci získali panství Nosticové. V roce 1848 byla panská správa nahrazena obecní samosprávou. Do roku 1874 Dolní a Horní Nivy součástí politické obce Svatava, poté se staly samosprávní obcí.
Obyvatelé obcí se živili v naprosté převaze zemědělstvím, i když v jejich okolí bylo občas provozováno hornictví. Za Bartelovým mlýnem se nalézá podnes opuštěná štola.
V 17. až 18. století se rozvíjelo pěstování chmele, které je ještě dnes možné na některých místech nalézt volně růst.
Horní Nivy leží přibližně 1 km severozápadně od Dolních Niv v půvabném údolí, v němž pramení Lomnický potok. I tu prý kdysi stával rytířský statek o rozměru 132 jiter. Ještě v polovině 17. století seděli tu páni z Hertenbergu. Podnes jsou místa, kde stojí domy čp. 13, 14, 15 a 37 nazývána „ Na dvorech“. Pověst vypráví o držiteli statku, označovaném jako pánu z Kytlic, který při hře s kuželkami prohrál s hrabětem z Jindřichovic les a louku severozápadně od Horních Niv. Aby ztracený majetek znovu získal, dal v sázku i zalesněný kopec, který se nad loukou zdvíhal. Ztratil však i poslední jmění. Později připadl les ( vlastně kopec, zvaný Kužel) původnímu majiteli zpět, louka však zůstala nadále v držení pánů z Jindřichovic.
Jiná pověst vypráví o tom, že v lese mezi Horními Nivami a Boučím tábořil v 18. století oddíl francouzského vojska. Nivský sedlák, který šel kolem na nedaleké pole, přeslechl zvolání stráže a byl prý tu zastřelen. Na místě byl potom postaven dřevěný kříž.
Je malá vesnice nacházející se asi 3,5 km západně od Dolních Niv. První zmínka o vesnici pochází z roku 1268.
Statek Boučí vlastnili od druhé poloviny 13. století jako falknovské léno páni z Hartemberka, přičemž v držení jejich pobočních větví zůstal až do 17. století, kdy přešel do majetku Nosticů. Do zrušení poddanských vztahů patřila ves k panství Sokolov. V letech 1850 - 1874 tvořilo Boučí osadu obce Svatava, nyní je osadou obce Dolní Nivy.
Tvrz Boučí: Zaniklá tvrz, patrně z počátku 14. století prvně zmiň. r. 1318 v majetku Mertlina z Pichelberka, po němž tvrz zdědil jeho syn Mikuláš. Od r. 1402 se stal majitelem Vend Hartenberger, jehož potomci zde žili do r. 1658. Po smrti posledního z nich, Filipa, bylo Boučí připojeno k falknovskému panství Nosticů, kteří se o tvrz již nestarali. Zpustlá tvrz byla stržena v 1. polovině 19. stol., později na jejím místě byl postaven dům č.p. 57. Ještě poměrně nedávno bylo tvrziště obklopeno vodním příkopem a valem, příkop byl však v 2. pol. 20. stol. zasypán materiálem z valu a zarovnán do úrovně okolního terénu.
je malá vesnice nacházející se asi 2,5 km severovýchodně od Dolních Niv. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1314. U obce se nachází lom na žulové kamenivo společnosti Sokolovská Uhelná.
Na celém sokolovsku převládalo německé osídlení. V roce 1930 zde žilo 56858 Němců a jen 3690 Čechů.
Následky druhé světové války však proměnily obraz českého pohraničí k nepoznání. Rozsáhlé oblasti po staletí osídlené německy hovořícím obyvatelstvem, po odsunu zcela změnily svou národnostní skladbu. Tuto proměnu nelze chápat jen čistě demograficky, s německým obyvatelstvem odešly také tradice, zanikla podstatná část někdejších zemědělských usedlostí či živností, některé obce dokonce zcela zmizely. Např. Finkův zaniklý mlýn.
To poukazuje i na průběžné změny názvů našich obcí.
Pův. něm. Rossmeisl - český úřední název Rozmyšl je z roku 1923. Roku 1948 byla obec přejmenována na Horní Rozmyšl, v souvislosti s tím, že obec Deutschbundesort dostala jméno Dolní Rozmyšl. Tím se stal tedy název Rozmyšl nedostatečný a byl nutný přívlastek horní.
Pův něm. Pichelberg - ( nejstarší tvary :Puchelberg (1312) - Buchelberg (1525))- podle toho se soudilo, že jde o vrch porostlý buky. MNV navrhla Bukoví, což bylo upraveno na Boučí (1947)
Obec Neugrün byla v 16. století rozdělena na obce Oberneugrün a Unterneugrün. (asi 1654)
Pův. něm. Oberneugrün - od r. 1923 název Horní Nový Grün. Název Horní Nivy dostala obec vyhláškou ministra vnitra z 1. července 1947.
Pův. něm. Unterneugrün - od r. 1923 název Dolní Nový Grün. Název Dolní Nivy dostala obec vyhláškou ministra vnitra z 1. července 1947.
Délka trasy: 36 km
Náročnost trasy: Těžká
Povrch trasy: Převážně silnice III. třídy a místní komunikace
Doprava: Malá intenzita.
Cyklotrasa je vhodná pro: Turistická kola (trek, cross)
Průjezdní místa: Sokolov (žst) - Svatava - Lomnice - Lomnická výsypka - Dolní Nivy - Háj - Jindřichovice - Favorit - Šindelová - Krásná Lípa - Mlýnské Chalupy - Přebuz - Rolava - Rolava (CZ/D) - Carlsfeld (D)
Místní cyklotrasa č. 2043
Délka trasy: 26 km
Náročnost trasy: Střední
Povrch trasy: Převážně silnice III. třídy a místní komunikace
Doprava: Malá intenzita.
Cyklotrasa je vhodná pro: Turistická kola - cross, trek
Průjezní místa : Tisová - Stříbrná - Horní Předměstí - Nová Ves, rozc. - Skelný Vrch - Horní Rotava - Dolní Rotava - Jindřichovice - Háj - Horní Nivy -Dolní Nivy
Délka trasy: 12,0
Náročnost trasy: málo náročná
Povrch trasy: asfaltové silnice
Cyklotrasa je vhodná pro: všechny typy kol
Průjezdní místa: Svatava - Lomnice – Dolní Nivy
a začíná zde modrá turistická trasa.
Autor textu: Tereza Tkačuková
Použitá literatura a zdroje internetu:
© 2025 Obec Dolní Nivy, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO